Akcja społeczna na rzecz bezpieczeństwa kobiet w czasie mistrzostw

Piłka, alkohol i seks – czy Euro 2012 to tylko sport i zabawa? Konferencja prasowa

6 CZERWCA 2012, ŚRODA, GODZ. 12:00
Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście
ul. Nowe Ogrody 35,  Gdańsk

Mistrzostwa Europy w piłce nożnej już za kilka dni, tymczasem w mediach trwa nieustająca dyskusja na temat zagrożeń jakie mogą one ze sobą nieść. Policja i straż miejska uspokajają, organizacje pozarządowe, w tym feministyczne, biją na alarm. Czy Miasta-Gospodarze zamienią się w trakcie Euro 2012 w przestrzeń kipiącą seksem, alkoholem i innymi używkami oraz przemocą? Jak zadbać o bezpieczeństwo kibiców i mieszkańców?

 

W konferencji poszczególne aspekty działań związanych z redukcją szkód w czasie mistrzostw w Gdańsku zaprezentują:

Ewa Zarazińska (lek. med., dermatolog i wenerolog; założycielka Punktu Diagnostyczno-Konsultacyjnego w Gdańsku)

Miłosz Jurgielewicz (Straż Miejska w Gdańsku; przedstawienie działań podejmowanych przez funkcjonariuszy w trakcie Euro 2012 i współpracy z inicjatywami organizacji pozarządowych)

Agnieszka Kaim (Bezpieczeństwo Kobiet 2012; prezentacja platformy informacyjnej i omówienie zagrożeń związanych z przemocą seksualną)

Anna Michalska (Pomorski Dom Nadziei; omówienie działań streetworkerów podczas Euro2012 w Gdańsku)

Przemysław Hirniak (Krytyka Polityczna; omówienie kwestii związanych ze spożywaniem alkoholu i innych nielegalnych substancji psychoaktywnych).

 

Organizacja masowych imprez sportowych zawsze wiąże się z szeregiem czynników ryzyka: duże ilości spożywanego alkoholu, poczucie anonimowości oraz atmosfera rywalizacji – wszystko to sprawia, że ryzyko niepożądanych zachowań wzrasta.

Mistrzostwa w piłce nożnej to impreza masowa i komercyjna; atmosfera jest podgrzewana przez cały czas, tworzy się coś na kształt psychologii tłumu. Może to owocować bójkami na stadionach i poza nimi. Agresja może również przenosić się do domów –  tam, gdzie ludzie nie są pilnowani, a policja dociera na ogół już PO wydarzeniu” – twierdzi Kazimiera Szczuka, publicystka.

Aby w porę zapobiec tego typu sytuacjom  Społeczny Komitet ds. AIDS przeprowadzi międzynarodową kampanię edukacyjno – informacyjną o nazwie Safe Games, której głównym celem będzie przeciwdziałanie przemocy oraz zachęcanie do bezpiecznych zachowań – zarówno przy podejmowaniu kontaktów seksualnych jak i używaniu alkoholu oraz narkotyków. W miastach, których rozgrywane będą mecze organizacje pozarządowe przy współpracy z instytucjami publicznymi przygotowały również szereg działań mających na celu zredukowanie niepożądanych szkód, związanych z nierozsądnym kibicowaniem.

Żadne działania prewencyjne nie są w stanie całkowicie zapobiec używaniu substancji psychoaktywnych przez uczestników imprez masowych. Miasta goszczące kibiców piłki nożnej powinny więc, zamiast zdawać się tylko na policję, zainwestować w redukcję szkód. Wolontariusze mają tu do odegrania ważną rolę, bo to właśnie młodzi ludzie najskuteczniej dotrą do swoich rówieśników” – stwierdza Kasia Malinowska-Sempruch, dyrektor Międzynarodowego Programu Polityki Narkotykowej, Open Society Foundations.

Projekt Safe Games gościł już na największych imprezach sportowych na świecie, poczynając od zimowej Olimpiady w Salt Lake City, a kończąc na ostatniej zimowej Olimpiadzie w Vancouver. Tym razem będzie realizowany na terenie pięciu polskich miast: Gdańska, Krakowa, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Wolontariusze i super bohaterowie kampanii Safe Games podczas zbliżającego się Euro 2012 rozdadzą ponad 100 000 prezerwatyw i ulotek informacyjnych oraz miejskich przewodników – jak bezpiecznie celebrować Mistrzostwa Euro 2012. Będą one zawierały  adresy i numery kontaktowe lokalnych punktów doradczych (np. szpitale ostre dyżury, strefy kibica, komisariaty policji). Dodatkowo, zostanie uruchomiona strona internetowa (http://safegamespolska.com/), na której znajdą się telefony interwencyjne i informacje mające ułatwić cudzoziemcom pobyt w Polsce podczas mistrzostw.

Projekt odbywa się przy współpracy zarówno organizacji rządowych (Krajowego Centrum ds. AIDS, Krajowego Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego), samorządowych (Straż Miejska w Gdańsku, Instytut Kultury Miejskiej), jak i pozarządowych (w Gdańsku: Pomorski Dom Nadziei, Fundacja Inicjatyw Społecznych „Się Zrobi!”, Krytyka Polityczna).

 

Organizatorzy konferencji w Gdańsku:

Safe Games Polska, Pomorski Dom Nadziei, Krytyka Polityczna

Współpraca:

Bezpieczeństwo Kobiet 2012, Instytut Kultury Miejskiej, Fundacja Inicjatyw Społecznych „Się Zrobi!”, Straż Miejska w Gdańsku, Union of the Baltic Cities

 

KONTAKT:

Marcin Chałupka
Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście
tel. 601 816 335, 58 304 75 22
e-mail: marcin.chalupka@krytykapolityczna.pl

Maciej Nazarewicz
Rzecznik prasowy SafeGames
Społeczny Komitet ds. AIDS
tel. 507 46 51 52
e-mail: maciej.nazarewicz@skaids.org