Akcja społeczna na rzecz bezpieczeństwa kobiet w czasie mistrzostw

Zapisy na warsztatyInstytut Kultury Miejskiej i Fundacja Inicjatyw Społecznych „Się Zrobi” zapraszają na warsztaty wrażliwości genderowej i asertywności „Nie znaczy nie!” oraz warsztaty artystyczne „Bez izolacji” w ramach projektu Bezpieczeństwo Kobiet 2012

 

Projekt „Bezpieczeństwo Kobiet 2012”

Podczas UEFA EURO 2012 TM w czerwcu 2012 r. Gdańsk odwiedzi 200 tysięcy osób. Mistrzostwa będą wielkim świętem sportu i promocją regionu, jednak taka fala turystów może przynieść ze sobą nie tylko pozytywne skutki. Większe spożycie alkoholu, atmosfera rywalizacji, poczucie anonimowości w tłumie turystów – to wszystko może prowadzić do większej liczby incydentów przemocy, szczególnie wobec kobiet. Dlatego Gdańsk 2016 i Fundacja Inicjatyw Społecznych „Się Zrobi!” proponują projekt profilaktyczny „Bezpieczeństwo Kobiet 2012”, do udziału w którym zapraszamy.

Osoby, które chcą współtworzyć kampanię społeczną na temat przemocy ze względu na płeć, mogą wziąć udział w bezpłatnych warsztatach: wrażliwości genderowej i asertywności „Nie znaczy nie!” prowadzonych przez Annę Urbańczyk (24- 25 marca) i artystycznych prowadzonych przez Iwonę Zając (31 marca-1 kwietnia). Zapraszamy zarówno kobiety, jak i mężczyzn.

Terminy warsztatów:

Warsztaty wrażliwości genderowej i asertywności „Nie znaczy nie!”:
24-25 marca 2012 (sobota i niedziela), godz. 10.00-18.00

Warsztaty artystyczne „Bez izolacji”:
31 marca-1 kwietnia 2012 (sobota i niedziela) godz. 11.00-16.00

Miejsce: Instytut Kultury Miejskiej (dawniej Gdańsk 2016), ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk

Ilość miejsc: 16

Zapisy: Prosimy o odesłanie wypełnionej ankiety zgłoszeniowej (doc/odt) na adres fundacja@siezrobi.org do dnia 19 marca 2012. Potwierdzenie udziału zostanie przesłane do 22 marca 2012.

Uwaga, aby się zapisać na zajęcia, konieczne jest zadeklarowanie pełnego uczestnictwa w obu dwudniowych warsztatach: zarówno genderowych, jak i artystycznych. 

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Podczas warsztatów genderowych przewidziana jest przerwa na obiad we własnym zakresie.

 

Warsztat „Nie znaczy nie!”

W ramach 16 godzin warsztatów omówimy kwestie stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji. Szczególnie uważnie przyjrzymy się stereotypom dotyczącym płci oraz jak wpływają one na mechanizmy przemocy. Podczas szkolenia odpowiemy na pytanie, jak wygląda płeć społeczno-kulturowa, jak jest konstruowana w społeczeństwie i jak przekłada się to na życie codzienne, szczególnie życie kobiet. Ważnym aspektem warsztatów będzie skupienie się na asertywności w sytuacjach dla nas osobiście trudnych i przećwiczenie reakcji.   Poznamy też sposoby reagowania na dyskryminację, język wrażliwy, który na pewno będzie przydatny podczas konstruowania prac i haseł do kampanii społecznej podczas warsztatów plastycznych z Iwoną Zając.

Osoba prowadząca:
Anna Urbańczyk – aktywistka praw człowieka, trenerka, koordynatorka projektów społecznych m.in. „Bezpieczeństwa kobiet 2012” w Instytucie Kultury Miejskiej (dawniej Gdańsk 2016). Absolwentka Queer Studies, Wielokulturowej Europy (Uniwersytet Adama Mickiewicza / British Council), Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego w Krakowie (Stowarzyszenie Willa Decjusza). Od 2011 r. słuchaczka Specjalistycznej Szkoły Facylitacji Społecznej (poziom zaawansowany) w Warszawie. Członkini Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA).

Warsztaty plastyczne „Bez izolacji”

W ramach 10  godzin warsztatów omówimy przykłady pozytywnych i negatywnych kampanii społecznych. Opierając się na technice szablonu wspólnie wypracujemy materiały wizualne do wykorzystania w kampanii dotyczącej przemocy wobec kobiet.

Osoba prowadząca:
Iwona Zając urodziła się w 1971 r. w Gdańsku. W 1999 roku ukończyła wydział malarstwa w ASP w Gdańsku. Od 2002 rezydentka Kolonii Artystów (obecnie Młodego Miasta) na terenie Stoczni Gdańskiej. W swojej twórczości podejmuje problematykę społeczną. Od 2000 roku zajmuje się malarstwem ściennym. Swoje muralesy pokazywała w Polsce i za granicą. Do najbardziej znanych jej projektów należy „Stocznia” – seria szablonów na zewnętrznych murach Stoczni Gdańskiej, zawierających opowieści stoczniowców związane z ich życiem i pracą. W ciągu paru ostatnich lat temat jej prac się zmienił i ogniskuje wokół rodziny, kobiet, odzyskiwania tożsamości: „Mama”, „Idealna” „Cudzoziemka”. Od lat współpracuje z instytucjami oraz organizacjami społecznymi jako niezależna koordynatorka edukacyjnych projektów artystycznych. W 2008 roku została nominowana na Gdańszczanina Roku. W 2009 Program Trzeci Polskiego Radia przyznał jej Trójkowy Znak Jakości, a w 2010 nominował w kategorii Kulturysta Roku. Jest wielokrotną laureatką Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska  oraz Stypendium dla Twórców Kultury ufundowanego przez Marszałka Województwa  Pomorskiego oraz. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007, 2011). W 2011  laureatka Sztormów  Roku 2010 Trójmiejskiej Gazety Wyborczej jako najlepszy twórca w kategorii sztuki plastyczne, nominowana do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2010.